Rusya’da ‘Taliban terör örgütü listesinden çıkarılsın’ teklifi, ekonomi forumuna davet

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Afganistan Özel Temsilcisi Zamir Kabulov, Rusya Adalet Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığı’nın Taliban’ı ülkede yasaklanan ‘terör örgütleri’ listesinden çıkarılmasını Kremlin’e teklif ettiğini açıkladı.

Başkent Moskova’da Afganistan ile ilgili gazetecilere açıklamalarda bulunan Zamir Kabulov, Dışişleri Bakanlığı ile Adalet Bakanlığı’nın Taliban’ın ‘terör örgütü’ statüsünün kaldırılmasına ilişkin çalışmaları tamamladığını ve çalışma sonuçlarının Kremlin’e iletildiğini belirtti. Kabulov, “Buna olumlu bakıyoruz. Bu, Taliban yönetiminin tanınması öncesi gerekli bir süreç. Bu nedenle bu konu değerlendiriliyor. Tüm hususlar, Rusya’nın üst düzey yönetimine iletildi. Bu konuda karar alınmasını bekliyoruz” diye konuştu.

TALİBAN, ST. PETERSBURG EKONOMİ FORUMU’NA DAVET EDİLDİ

AA’nın aktardığına göre, Putin’in Afganistan Özel Temsilcisi Kabulov, 2022’de Afganistan’daki Taliban geçici hükümetinin tanınması ihtimalinin olduğunu bildirmişti. Rusya, 2003 yılında Taliban’ı ‘yasaklanan terör örgütleri’ listesine dahil etmişti.

Kabulov, bugün yaptığı açıklamada ayrıca Rusya’nın 5-8 Haziran’da St. Petersburg kentinde yapılacak uluslararası ekonomi forumuna Taliban’ı da davet ettiğini bildirdi. Kabulov, Afgan liderlerin ‘geleneksel olarak petrol ürünlerinin satın alımıyla ilgili olduğunu’ söyledi.

24 Şubat 2022 tarihinde başlayan Rusya-Ukrayna savaşı öncesinde Londra ve New York’tan CEO ve yatırım bankacılarının da katıldığı St. Petersburg forumu, savaşın başlamasından bu yana çoğunlukla Çin, Hindistan, Afrika ve Orta Doğu’dan iş insanlarını ağırlıyor. Afganistan’da 1994 yılında ortaya çıkan Taliban, Ağustos 2021’de, ABD güçlerinin ülkeden çekilmesiyle birlikte, 20 yıl sonra Afganistan yönetimini yeniden ele geçirmişti.

(DIŞ HABERLER SERVİSİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir